Klinika Chirurgii Ogólnej i Małoinwazyjnej z Przykliniczną Poradnią Chirurgiczną
Kontakt do kliniki: tel. sekr./fax: (52) 3655 782, tel. lek.: (52) 3655 357
Kontakt do poradni: tel. (52) 3655 249, (52) 3655 375
Dla pacjentów z programu KOS-BAR poradnia czynna również w soboty.
Kontakt dla chorych bariatrycznych: tel. 781 880 162, e-mail: bariatria@biziel.pl
Otyłość
Otyłość to złożony, poważny problem zdrowotny, na który wpływa szereg różnych czynników, zarówno indywidualnych jak i społecznych. Wśród przyczyn nadmiernej masy ciała najczęściej wymienia się: zbyt dużą ilość spożywanych kalorii, brak aktywności fizycznej, uwarunkowania genetyczne, czynniki hormonalne i psychologiczne oraz niektóre leki i choroby. Wbrew wielu przekonaniom,
otyłość to problem nie tylko natury estetycznej, ale przede wszystkim zdrowotnej. Nadmierna masa ciała istotnie zwiększa ryzyko rozwoju poważnych chorób, m. in. układu sercowo-naczyniowego, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, zwyrodnień stawów, kamicy żółciowej, zaburzeń hormonalnych i metabolicznych, choroby nowotworowej, depresji oraz przedwczesnej śmierci.
Otyłość, uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za chorobę cywilizacyjną, została wpisana na listę Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób
ICD-10 pod kodem
E66 i podobnie jak każda inna choroba powinna być właściwie diagnozowana oraz leczona. Do oceny stopnia otyłości najczęściej stosuje się wskaźnik BMI (ang. body mass index), obliczany na podstawie masy ciała w kilogramach i wzrostu w metrach.
Sprawdź swoje BMI:
...
W zależności od miejsca nadmiernego gromadzenia tkanki tłuszczowej wyróżnia się dwa rodzaje otyłości: otyłość brzuszną (androidalną, typu „jabłko”) oraz pośladkowo-udową (gynoidalną, typu „gruszka). Do określenia typu otyłości używa się wskaźnika WHR (ang. waist-hip ratio), obliczanego na podstawie obwodu talii i obwodu bioder (w centymetrach).
Otyłość brzuszna zwiększa ryzyko nadciśnienia tętniczego, cukrzycy typu 2 i miażdżycy. Natomiast
otyłość pośladkowo-udowa zwiększa ryzyko nowotworów przewodu pokarmowego i hormonozależnych (macicy, piersi, jajnika).
Oblicz swój WHR:
...
Sposoby leczenia otyłości
Walka z otyłością jest złożonym, długotrwałym procesem, na który składają się trzy metody leczenia:
- Leczenie zachowawcze niefarmakologiczne - obejmujące zmianę stylu życia, odpowiednią dietę i aktywność fizyczną.
- Leczenie zachowawcze farmakologiczne - stosowane, gdy chory spełnia określone kryteria kliniczne, a zmiana stylu życia nie przynosi wystarczających i/lub stałych efektów. Leki wspomagające odchudzanie pomagają zmniejszyć apetyt lub ograniczają wchłanianie tłuszczu z pożywienia.
- Leczenie operacyjne - ostatni i jednocześnie najskuteczniejszy sposób w walce z nadmierną masą ciała. Celem chirurgicznego leczenia otyłości (tzw. operacji bariatrycznej) jest redukcja spożywania i wchłaniania pokarmu, co osiąga się poprzez zmniejszenie objętości żołądka i/lub zmianę drogi trawiennej.
Operacje bariatryczne wykonywane w naszym ośrodku
Procedura „Sleeve Gastrectomy” (rękawowa resekcja żołądka) polega na wycięciu części żołądka wzdłuż krzywizny większej, w taki sposób, aby pozostawiona część żołądka mogła pomieścić wyłącznie ok. 150-250 ml pokarmu, co ogranicza ilość spożywanego jedzenia i skutecznie pomaga w redukcji masy ciała. Ponadto usunięcie części żołądka zmniejsza wydzielanie hormonu greliny, który odpowiedzialny jest za odczuwanie głodu.
Zabieg pozwala na utratę znacznej ilości nadmiernej masy ciała już w pierwszych 6-12 miesięcy od wykonania operacji.
Procedura „Gastric Bypass“ (bypass żołądkowy) polega na stworzeniu mniejszego żołądka oraz zmodyfikowaniu dróg trawiennych. W wyniku operacji żołądek zostaje podzielony na dwie odrębne części. Jego mniejsza część o pojemności 100 ml łączona jest z jelitem cienkim w taki sposób, że pozostała część żołądka razem z dwunastnicą i fragmentem jelita czczego zostają wyłączone z normalnego trawienia i wchłaniania pokarmu.
Operacja w istotny sposób ogranicza objętość przyjmowanego pokarmu, jak również zmniejsza ilość przyswajalnych kalorii.
Opieka nad pacjentem leczonym operacyjnie
Nad pacjentem czuwa multidyscyplinarny zespół terapeutyczny, w skład którego wchodzą specjaliści z różnych dziedzin medycyny: lekarze specjaliści chirurgii ogólnej, chorób wewnętrznych lub diabetologii, anestezjologii, rehabilitacji medycznej oraz dietetyk, psycholog, fizjoterapeuta i pielęgniarka. Nasz szpital uczestniczy w pilotażowym programie kompleksowej opieki specjalistycznej nad pacjentami z otyłością olbrzymią KOS-BAR. Zaletą programu jest nowy model opieki specjalistycznej w kontekście efektywności organizacyjnej leczenia, co przekłada się na: lepszą dostępność terminów, dodatkowe leczenie fizjoterapeutyczne, kompleksowy pakiet badań medycznych i konsultacji specjalistycznych.
Aby przystąpić do programu należy zgłosić się
do Poradni Chirurgicznej z e-skierowaniem od lekarza POZ z kodem rozpoznania ICD-10:
E66.0 - Otyłość spowodowana nadmierną podażą energii. Program obejmie pacjentów w wieku od 18. roku życia.
- Pacjent w ciągu 30 dni będzie miał wyznaczoną pierwszą wizytę u chirurga, podczas której lekarz zdecyduje o zakwalifikowaniu pacjenta do programu KOS-BAR.
- Po przeprowadzonej kwalifikacji pacjent otrzyma przedoperacyjną opiekę przez okres 3-6 miesięcy. Pierwszy etap to badania diagnostyczne. Następnie opiekę nad pacjentem obejmie wielospecjalistyczny zespół lekarzy - chirurgii ogólnej, chorób wewnętrznych, diabetologii, kardiologii, anestezjologii, rehabilitacji, a także psycholog, dietetyk, fizjoterapeuta i inni specjaliści, w zależności od wskazań medycznych.
- Po okresie przygotowawczym następuje leczenie zabiegowe, czyli operacja bariatryczna.
- Końcowy okres leczenia to 12-miesięczny monitoring efektów. W tym czasie, w zależności od potrzeb, pacjent ma zapewniony dostęp do konsultacji specjalistycznych, diagnostyki, opieki psychologa i dietetyka oraz rehabilitacji pooperacyjnej, a także edukacji zdrowotnej i uczestnictwa w grupie wsparcia.
Jeśli posiadasz skierowanie do Poradni Chirurgicznej z kodem rozpoznania
ICD-10: E66.0 - Otyłość spowodowana nadmierną podażą energii – pozostaje umówić wizytę (potrzebny 4-cyfrowy kod e-skierowania).
W celu rejestracji zadzwoń lub skorzystaj z poniższego formularza zgłoszeniowego:
Kontakt do poradni: tel. (52) 3655 249, (52) 3655 375
Kontakt do koordynatora opieki bariatrycznej: 781 880 162
Nasza poradnia jest czynna codziennie od poniedziałku do piątku, a dla pacjentów dołączających do programu KOS-BAR również w dwie soboty miesiąca.
Wypełnij poniższy kwestionariusz pacjenta, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu 14 dni roboczych.
Wymagane e-skierowanie od lekarza rodzinnego do PORADNI CHIRURGICZNEJ
z rozpoznaniem ICD-10: „E66.0 - Otyłość spowodowana nadmierną podażą energii”.
Życie po operacji
Po zabiegu pacjent jest zmuszony do znacznego ograniczenia ilości przyjmowanego jedzenia ze względu na znaczne zmniejszenie pojemności żołądka. Obfite jedzenie wywołuje wymioty w związku z czym w okresie pooperacyjnym, każdy pacjent uczy się właściwego spożywania posiłków. Ważne jest dokładne przeżuwanie pokarmów, gdyż połknięcie dużych kęsów powoduje uczucie ucisku i zalegania w żołądku. Należy zatem zmienić zasadniczo swoje nawyki żywieniowe. Pragnienie można zaspokajać wyłącznie niskokalorycznymi płynami. Wykluczone jest piwo, coca-cola, mleko z dużą zawartością tłuszczu itp. Nie zaleca się przyjmowania płynów podczas posiłków. Po zabiegu operacyjnym można przyjmować pokarmy w postaci stałej i półpłynnej, lecz w ograniczonej ilości.
Okres powrotu do pełni sił trwa zwykle 4-6 tygodni. W zależności od rodzaju wykonywanej pracy możliwy jest szybki powrót do aktywności zawodowej. Codzienność pacjenta po zmniejszeniu żołądka niczym szczególnym nie różni się od ludzi bez problemów z otyłością, operacja zaś jest pierwszym krokiem w kierunku zmiany sposobu życia. O sukcesie lub porażce zabiegu bariatrycznego decydujecie sami. Istotne jest, aby pamiętać o przestrzeganiu zasad zdrowego żywienia oraz o stopniowym wprowadzaniu aktywności fizycznej. Osoby, które przeszły okres rekonwalescencji po operacji bariatrycznej, powinny pozostać pod stałą obserwacją lekarzy oraz specjalistów prowadzących, tj. dietetyka klinicznego, a w razie potrzeby także psychologa czy fizjoterapeuty.
Otyłość w liczbach
Operacje pacjentów bariatrycznych wykonujemy w Klinice Chirurgii Ogólnej i Małoinwazyjnej od 2021 roku. Od tego czasu wykonaliśmy już ponad
1800 operacji bariatrycznych. Najwięcej pacjentów zakwalifikowano do wykonania rękawowej resekcji żołądka (sleeve gastrectomy). Kwalifikujemy pacjentów z różnym stopniem otyłości. Do programu KOS-BAR mogą przystąpić osoby, u których wskaźnik masy ciała BMI>40 oraz osoby z BMI 35-40, u których występują choroby współistniejące wywołane otyłością.
Procent pacjentów z chorobami w wywiadzie: nadciśnieniem - 38%, cukrzycą - 17,5%, astmą - 5,5%.
W przypadku olbrzymiej otyłości klinicznej czasami zaleca się przed wykonaniem procedury zmniejszenia żołądka wstępną redukcję masy ciała. Wówczas pacjent może zostać zakwalifikowany do wprowadzenia balona żołądkowego, a po redukcji pierwszych nadmiarowych kilogramów przechodzi właściwą operację bariatryczną - rękawową resekcję żołądka.
Statystyka pokazuje, że operacyjne leczenie otyłości w naszej Klinice cieszy się powodzeniem we wszystkich regionach Polski. Przyjeżdżają do nas pacjenci z całego kraju, bez względu na miejsce zamieszkania.