Klinika Neonatologii
Kierownik Kliniki:
dr hab. n. med. Iwona Sadowska-Krawczenko, prof. UMK
Oddziałowa:
mgr Gabriela Mioduszewska,
mgr Małgorzata Sidor
Liczba łóżek: 70
Lokalizacja: Budynek Główny, 1 piętro
Telefon:
52 3655 568
Email:
neonatologia@biziel.pl
- Poradnia Patologii Noworodka
-
poniedziałek: 10:00-14:00
wtorek: 10:00-14:00, badania usg od 10:00 - 12:00
środa: 10:00-14:00, badania usg od 10:00 - 12:00
czwartek: 12:00-16:00, badania usg od 10:00 - 12:00
tel. rejestracja: 52 3655 - 997, 998, 999
Informacje o Klinice
Klinika Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy jest ośrodkiem III stopnia referencyjnego w województwie kujawsko-pomorskim, świadczy usługi na najwyższym poziomie w zakresie neonatologii. Opieką obejmuje wszystkie noworodki urodzone w naszym Szpitalu oraz dzieci transportowane z regionu. Jest najlepiej wyposażoną Kliniką Noworodkową w województwie kujawsko-pomorskim. Dysponuje sprzętem i aparaturą medyczną najnowszej generacji umożliwiającą prowadzenie diagnostyki i leczenia na najwyższym poziomie, a także wysokospecjalistyczną neonatologiczną Karetką "N" do bezpiecznego i komfortowego transportowania noworodków z powodu skrajnego wcześniactwa, z masą ciała poniżej 1000g, z wadami wrodzonymi lub niewydolnością oddechową itp. Ambulans ten obecnie jest najnowocześniejszym w Polsce. Został wyposażony m.in. w aparaturę do leczenia tlenkiem azotu już w trakcie transportu pacjentów z ciężkim nadciśnieniem płucnym.
Noworodki urodzone o czasie, zdrowe przebywają wraz ze swoimi mamami w salach dwuosobowych z węzłem sanitarnym. Wyposażenie sal umożliwia prowadzenie kąpieli noworodka oraz czynności pielęgnacyjnych. Odcinek Fizjologii Noworodka działa w systemie rooming-in, czyli całodobowego pobytu noworodka na sali z mamą. Taki system sprzyja udanemu karmieniu piersią. W rozwiązywaniu wszelkich problemów z laktacją i naturalnym karmieniem profesjonalnie pomaga Pani - Doradca Laktacyjny, pełniąca również funkcję Wojewódzkiego Konsultanta Laktacyjnego. Czas pobytu Dziecka urodzonego siłami natury wynosi dwie doby, co umożliwia dłuższą obserwację pozwalającą na diagnostykę zakażeń wrodzonych, utajonych wad serca, leczenie hiperbilirubinemii, wspieranie karmienia naturalnego, oraz wykonanie obowiązkowych badań przesiewowych łącznie z badaniem w kierunku chorób uwarunkowanych genetycznie: Fenyloketonurii, Hipotyreozy, Mukowiscydozy (F+H+M), oraz w kierunku 21 wad metabolicznych (MS/MS). W tym czasie wykonujemy noworodkom również szczepienia zgodnie z obowiązującym kalendarzem szczepień.
Personel priorytetowo traktuje karmienie naturalne i budowanie więzi psychofizycznych dzieci z ich rodzicami. Zostało to docenione przez Komitet Upowszechniania Karmienia Piersią, który przyznał Szpitalowi zaszczytny tytuł: "Szpital Przyjazny Dziecku".
Klinika ma szerokie możliwości terapeutyczne - dysponuje nieinwazyjnymi aparatami do wspomagania oddechowego - nCPAP, aparaturą do wentylacji mechanicznej konewncjonalnej i oscylacyjnej, wentylacji tlenkiem azotu, aparatem do hipotermii, jak również diagnostyczne - dysponuje ultrasonografią z dopplerem, echokardiografią, tomografią komputerową, rezonansem magnetycznym, elektroenecefalografią, aparatem do przezskórnego pomiaru prężności tlenu i dwutlenku węgla w krwi. W odcinku Intensywnej Terapii Noworodka posiadamy 13 kompletnie wyposażonych stanowisk do prowadzenia terapii dzieci wymagających intensywnego leczenia. Ponadto w Klinice diagnozuje się i leczy dzieci z wadami wrodzonymi we współpracy z Kliniką Chirurgii Dziecięcej Collegium Medium Uniwersytetu M.Kopernika. Diagnostykę wrodzonych wad serca przeprowadzają pracujący w Klinice neonatolodzy - echokardiografiści, co umożliwia natychmiastowe wdrożenie właściwego postępowania, a w najcięższych przypadkach przekazanie pacjentów do nadrzędnych ośrodków echokardiograficznych w Warszawie, Łodzi lub Poznaniu. Naszych małych pacjentów konsultują również lekarze okuliści naszego Szpitala, którzy w przypadku konieczności wykonują zabiegi krioterapii lub laseroterapii, które są metodami leczenia retinopatii, czyli uszkodzenia siatkówki często spotykanego u wcześniaków. Laser jest jedynym urządzeniem w naszym województwie, dzięki któremu nasi mali pacjenci nie muszą być transportowani i leczeni w Poznaniu, Warszawie czy Gdańsku.
Jeszcze w okresie hospitalizacji rozpoczyna się tutaj rehabilitację pacjentów i jednocześnie uczy rodziców jak kontynuować ćwiczenia po wypisie do domu. Do dyspozycji rodziców jest również psycholog kliniczny zajmujący się problemami laktacji i okresu połogu. Wszyscy wypisywani pacjenci wymagający specjalistycznej opieki neonatologicznej objęci są wielodyscyplinarną opieką Poradni Patologii Noworodka do ukończenia 3. roku życia. Ponadto posiadamy Poradnie: Laktacyjną, Neurologii Dziecięce, Okulistyczną, Urologii Dziecięcej, Audiologiczą, Ultrasografii Dopplerowskiej.
Klinika Neonatologii współpracuje z Katedrą i Kliniką Położnictwa i Chorób Kobiecych AM w Bydgoszczy, w której przeprowadzane są zabiegi zapłodnienia in vitro oraz zabiegi wykonywane wewnątrzmacicznie, jak: transfuzje dopłodowe, wewnątrzmaciczne leczenie wodogłowia, wodonercza.
Dzięki ogromnej pracy, wdrożeniu systemu opieki trójstopniowej, wprowadzeniu nowych metod leczenia i współpracy z położnikami, udało się w ostatnich latach znacznie obniżyć wskaźniki: umieralności okołoporodowej, umieralności dzieci urodzonych pomiędzy 28 a 32 tygodniem ciąży, zakażeń szpitalnych.
Mocne Strony
- Zasoby ludzkie - wysokowyspecjalizowany Zespół (lekarze, pielęgniarki, położne, fizjoterapeutki, dietetyczki)
- Certyfikaty: Szpital Przyjazny Dziecku, ISO 9001:2008, ISO 14001:2004, PN-N 18001-2004
- Kierownik Kliniki - Przewodniczący Kujawsko-Pomorskiego Oddziału PTN
- Doradca Laktacyjny - Wojewódzki Konsultant Laktacyjny
- Lekarz Kierujący Oddziałem - Wojewódzki Konsultant Neonatologii
- Infrastruktura: dwuosobowe sale z węzłem sanitarnym dla pacjentek z dziećmi (rooming-in), sale 2-3 osobowe ITN
- Nowoczesny sprzęt i aparatura medyczna umożliwiająca dokładną diagnostykę, leczenie i pielęgnację noworodków chorych i przedwcześnie urodzonych
- Dwudobowy pobyt mamy z dzieckiem w Klinice (umożliwia dłuższą obserwację noworodka co pozwala na diagnostykę zakażeń wrodzonych i utajonych wad serca, leczenie hiperbilirubinemii, wspieranie karmienia naturalnego, oraz wykonanie badania przesiewowego F+H+M, MS/MS)
- Systematyczne prowadzenie szkoleń dla rodziców wcześniaków w zakresie specyfiki opieki szpitalnej i przygotowanie do opieki domowej
- Prowadzenie szkoleń przez pracowników Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej
- Opieka neurologopedy
- Poradnik żywienia wcześniaków
- Zaopatrywanie matek w sterylne butelki do pozyskiwania pokarmu
Ciągłość opieki pohospitalizacyjnej - Poradnia Patologii Noworodka
- Poradnia Neurologii Dziecięcej
- Poradnia Okulistyczna
- Poradnia Urologii Dziecięcej
- Poradnia Audiologiczna
- Poradnia Ultrasografii Doplerowskiej
- Posiadanie - jako jedyni - w Bydgoszczy wysokospecjalistycznego sprzętu: aparat do terapii NO, aparat do hipotermii, eeg-elektroencefalogram, laser, przezskórny pomiar pO2, PCO2, respirator oscylacyjny
- Niski wskaźnik zakażeń szpitalnych
- Niski wskaźnik umieralności
- Transport noworodków wysokospecjalistycznym Ambulansem "N" (z aparatem do terapii NO)
- Ustawiczne doskonalenie zawodowe lekarzy (konferencje krajowe i międzynarodowe, staże zagraniczne)
- Uczestnictwo pielęgniarek / położnych w różnych formach doskonalenia zawodowego (specjalizacje, kursy, szkolenia, warsztaty, konferencje)
- Kształcenie studentów i rezydentów
Pracownicy
Zespół lekarski:
Kierownik Kliniki, dr hab n. med. Iwona Sadowska-Krawczenko, prof. UMK, specjalista neonatolog, specjalista epidemiolog, specjalista I st z pediatrii
Praktyka zawodowa:
Adiunkt w Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Wydział Lekarski.
Szpital Uniwersytecki nr 2 im. Biziela - Klinika Neonatologii - starszy asystent
Wykształcenie:
Specjalizacja z epidemiologii, 2008 rok
Stopień naukowy dr n. med. 2004 rok
Specjalizacja z neonatologii, 2001 rok
Specjalizacja I stopnia z pediatrii, 1998 rok
Akademia Medyczna, Wydział Lekarski, 1993
Instruktor Newborn Life Support - tytuł przyznany przez Europejską Radę Resuscytacji
Ukończone liczne kursy, między innymi z zakresu resuscytacji noworodka, kardiologii dziecięcej, ultrasonografii pediatrycznej, echokardiografii, szczepień ochronnych, zakażeń szpitalnych
Uczestnictwo w krajowych i międzynarodowych szkoleniach i konferencjach
Działalność naukowa:
Przewodnicząca Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Regionalnego Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego
Członek Polskiego Towarzystwa Wakcynologii
Adiunkt w Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Wydział Nauk o Zdrowiu
Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych z zakresu neonatologii oraz epidemiologii
Zainteresowania:
Aktywny wypoczynek
dr n. med.Piotr Korbal, specjalista II stopnia z zakresu pediatrii, specjalista II stopnia z zakresu neonatologii
Praktyka zawodowa:
Od 1987 roku pracował jako młodszy asystent, a potem asystent w Katedrze i Zakładzie Patofizjologii Akademii Medycznej w Bydgoszczy. Jednocześnie specjalizował się w dziedzinie pediatrii w Katedrze i Klinice Pediatrii Akademii Medycznej w Bydgoszczy.
Od 1995 roku został Ordynatorem Oddziału Klinicznego Noworodków, Wcześniaków z Intensywną Terapią Noworodka wraz z Wyjazdowym Zespołem "N". Wraz z poprzednim Ordynatorem dr Henryką Sawą i Panem Profesorem Wiesławem Szymańskim stworzył Regionalny Ośrodek Opieki Perinatalnej w Bydgoszczy.
Obecnie jest zatrudniony również w Katedrze Patofizjologii CM UMK na stanowisku adiunkta.
W roku 2012 brał udział w wolontariacie zorganizowanym przez organizację Medici Homini w Gambii.
Wykształcenie:
2012 - specjalizacja II stopnia w zakresie pediatrii
2009 - dyplom studiów podyplomowych w zakresie Metodologia Badań Klinicznych - Warszawski Uniwersytet Medyczny
1995 - tytuł doktora nauk medycznych
1994 - specjalizacja II stopnia w zakresie neonatologii
1991 - specjalizacja I stopnia w zakresie pediatrii z wyróżnieniem
1987 - dyplom lekarza medycyny Wydziału Lekarskiego AM w Bydgoszczy
Czynny udział w licznych sympozjach naukowych, konferencjach i spotkaniach naukowych krajowych i zagranicznych.
Staże naukowe:
1996 - Liverpool - Maternity Hospital
1999 - Filadelfia - USA - Alligheny University
2000 - Nowy York - Columbia University
2008 - Auckland - Nowa Zelandia
Kursy naukowe:
Ultrasonografia w pediatrii, echokardiografia w neonatologii, neurologia pediatryczna, neuroprotekcja ośrodkowego układu nerwowego płodu I noworodka, hematologia w okresie dziecięcym
Nagrody:
1993 - nagroda dla młodego badacza za pracę z zakresu problemów układu krzepnięcia - Congress of the International Society on Thrombosis and Haemostasis New York 1993
1998 - II nagroda za pracę zakresu problemów układu hemostazy w okresie noworodkowym - I Zjazd Polskiego Towarzystwa Medycyny Perinatalnej w Poznaniu
1999 - I nagroda dla młodego badacza za pracę z zakresu zaburzeń układu krzepnięcia u noworodków - IV World Congress of Perinatal Medicine Buenos Aires
Funkcje:
Od 1995 roku Konsultant Wojewódzki w dziedzinie Neonatologii
2008-2012 - członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego
Członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Działalność naukowa
Adiunkt w Katedrze Patofizjologii Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy
Autor lub współautor ponad 60 publikacji naukowych z zakresu pediatrii, neonatologii.
Zainteresowania:
Podróże
Piłka nożna, żeglarstwo, surfing
Dr n. med. Jolanta Kaźmierczak, specjalista neonatolog, specjalista I st. z pediatrii.
Praktyka zawodowa:Szpital Uniwersytecki nr 2 im. Biziela - Klinika Neonatologii - starszy asystent.
Wykształcenie:
Stopień naukowy dr n. med. 2002 rok
Specjalizacja z neonatologii, 1994 rok
Specjalizacja I stopnia z pediatrii, 1991 rok
Akademia Medyczna, Wydział Lekarski, 1986
Ukończone kursy i szkolenia, między innymi z zakresu transportu, resuscytacji noworodka, ultrasonografii neonatologicznej
Uczestnictwo w krajowych szkoleniach i konferencjach
Działalność naukowa:
Wykładowca Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
Autor publikacji naukowych z zakresu neonatologii
Zainteresowania:
Aktywny wypoczynek
Podróże
Lek. med. Agata Zdrojewska specjalista II stopnia z neonatologii, pediatra I stopnia.
Praktyka zawodowa: Wojewódzki Szpital Dziecięcy im. J.Brudzińskiego w Bydgoszczy
Poradnia Rejonowa "Wilczak"
Szpital Uniwersytecki nr 2 im. Biziela - Klinika Neonatologii
Wykształcenie:
Specjalizacja II stopnia z neonatologii 2000 r.
Specjalizacja I stopnia z pediatrii 1996 r.
Akademia Medyczna Wydział Lekarski 1992 r.
Ukończone kursy i szkolenia, między innymi z diagnostyki i rehabilitacji neurorozwojowej, kardiologii, echokardiografii i ultrasonografii neonatologicznej
Uczestnictwo w krajowych i międzynarodowych szkoleniach i konferencjach
Autor i współautor publikacji naukowych w piśmiennictwie krajowym i zagranicznym
Zainteresowania:
Sympatyk Towarzystwa Przyjaciół Bydgoszczy i Bractwa Inflanckiego
Aktywny wypoczynek - Nordic walking, trekking
Arleta Zajączkowska-Sadlok, specjalista II stopnia z pediatrii, specjalista neonatolog.
Praktyka zawodowa: Szpital im. Biziela - O. Noworodków, Wcześniaków i Intensywnej Terapii Noworodka, 1996 - 2007, 2008 - asystent
Nowy Szpital - Świecie - O. Noworodków - koordynator 2007-2008
Doświadczenie w POZ - Poradnia Górzyskowo 1996-1998, Nowa Wieś Wielka 2002
Staż w Columbia University NY, USA XII2000-I2001
Ukończone kursy z zakresu neurologii noworodka-2006, resuscytacji noworodka, kardiologii dziecięcej, ultrasonografii pediatrycznej i noworodka z niska masa urodzeniową
Uczestnictwo w międzynarodowych szkoleniach organizowanych przez Ipokrates dot. wentylacji noworodka, hemodynamiki u wcześniaka, zakażeń wrodzonych, Recent Advances in Neonatology - Wurzburg 2006, 2012, Seminarium z wentylacji noworodkowej Wendisch Rietz 2012
Wykształcenie:
Specjalizacja z neonatologii, 2006 rok
Specjalizacja II stopnia z pediatrii, 2003 rok
Specjalizacja I stopnia z pediatrii, 1999 rok
Akademia Medyczna, Wydział Lekarski, 1995
Działalność naukowa:
Przynależność do Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego
Publikacje z zakresu gastroenterologii pediatryczno-noworodkowej
Zainteresowania:
nurkowanie, turystyka piesza i rowerowa
Lek. med. Filip Racinowski, neonatolog
Praca zawodowa:Od 1.10.2004 roku asystent w Oddziale Noworodków i Wcześniaków z Intensywną Terapią Noworodka i Wyjazdowym Zespołem "N" Szpitala Uniwersyteckiego nr II im. J. Biziela w Bydgoszczy.
Wykształcenie:
2006-2010 - specjalizacja w neonatologii
1997-2004 - Wydział Lekarski Akademii Medycznej im. L. Rydygiera w Bydgoszczy
1992-1996 - Liceum Ogólnokształcące nr V, im. L. Kruczkowskiego w Bydgoszczy
Kursy i szkolenia:
Kursy ultrasonografii pediatrycznej i noworodka z małą masą urodzeniową, kurs resuscytacji noworodka NLS, udział w szkoleniach i konferencjach ogólnopolskich i międzynarodowych
Zainteresowania:
Zoologia, muzyka, literatura, film.
Lek. med. Renata Borkowska-Siwik, specjalista neonatolog.
Praktyka zawodowa:
Szpital im. Biziela - od 2007 r. asystent Oddziału Noworodków, Wcześniaków i Intensywnej Terapii Noworodka
Kursy z zakresu resuscytacji noworodka, ultrasonografia noworodka z niską masą urodzeniową, udział w szkoleniach i konferencjach ogólnopolskich
Wykształcenie:
SPECJALIZACJA Z NEONATOLOGII w Oddziale Noworodków, Wcześniaków i Intensywnej Terapii Noworodka w Bydgoszczy
WYDZIAŁ LEKARSKI CM UMK w Bydgoszczy
I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE im.ks.Elżbiety w Szczecinku
PAŃSTWOWA SZKOŁA MUZYCZNA im.O.Kolberga I-St. w Szczecinku
Działalność naukowa:
Przynależność do Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego
Zainteresowania:
Muzyka instrumentalna, ogród, zdrowy tryb życia, slow food
Lek. med. Małgorzata Piotrowska, specjalista neonatolog.
Praca zawodowa:
Od 1.12.2011 roku młodszy asystent w Oddziale Noworodków i Wcześniaków z Intensywną Terapią Noworodka i Wyjazdowym Zespołem "N" Szpitala Uniwersyteckiego nr II im. J. Biziela w Bydgoszczy.
Wykształcenie:
Gdański Uniwersytet Medyczny, Wydział Lekarski, 2010
Działalność naukowa:
Przynależność do Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego.
Ukończony kursy z zakresu ultrasonografii noworodkowej.
Uczestnictwo w konferencjach i sympozjach krajowych.
Zainteresowania:
Fotografia, turystyka piesza i rowerowa.
Pielęgniarki koordynujące:
mgr Gabriela Mioduszewska, pielęgniarka koordynująca, mgr Promocji Zdrowia i Edukacji Zdrowotnej, lic. pielęgniarstwa, specjalistka w dziedzinie pielęgniarstwa pediatrycznego, instruktor nauki zawodu w zakładzie Pielęgniarstwa Pediatrycznego Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy UMK w Toruniu.
mgr Małgorzata Sidor, pielęgniarka koordynująca, mgr pielęgniarstwa, specjalistka w dziedzinie pielęgniarstwa neonatologicznego, instruktor nauki zawodu w zakładzie Pielęgniarstwa Pediatrycznego Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy UMK w Toruniu.
Pielęgniarki:
W Klinice pracują 32 pielęgniarki i 29 położne, z których blisko połowa posiada wykształcenie wyższe, a 3 osoby ukończyły specjalizacje kierunkowe. Wszystkie Panie wyróżniają się wieloletnim doświadczeniem w zakresie sprawowania opieki pielęgniarskiej nad noworodkiem zdrowym i chorym oraz przedwcześnie urodzonym. Swoją wiedzę i umiejętności aktualizują w ramach różnorodnych form kształcenia i doskonalenia zawodowego: specjalizacji, kursów, szkoleń, konferencji, sympozjów, warsztatów...
Zespół Intensywnej Terapii Noworodka (31 osób) dodatkowo zapewnia profesjonalną opiekę pielęgniarską noworodkom transportowanym wysokospecjalistycznym Ambulansem "N".
Sekretariat
W profesjonalnym prowadzeniu ruchu chorych, dokumentacji medycznej obowiązującej w Klinice oraz wszelkiej korespondencji, od wielu lat pomagają nam sekretarki medyczne: Joanna Lorenc, Monika Bordon.
Reszta Zespołu:

Izabela Kuberska - Rehabilitacja dzieci głównie niemowląt z grupy ryzyka ciążowo-porodowego w szczególności wcześniaków jak również w schorzeniach neurologicznych takich jak mózgowe porażenie dziecięce, przepukliny oponowo-rdzeniowe oraz zaburzenia koordynacji ośrodkowego układu nerwowego ZOKN różnego stopnia i choroby wieku rozwojowego.
Kilka słów o sobie:Przynależność do Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego
Ukończone kursy:- Kurs metody Vojty
- Kurs terapii manualnej u pacjentów z niewydolnością oddechową
- Ukończony kurs terapii Craniosacralnej : Czaszkowo –Krzyżowej moduł I i II
- Ukończony kurs DNS ( Dynamic Neuro Stabilization) - wg Kolara kurs pediatryczny 2014 r
- Ukończony Kurs NDT Bobath
- Ukończony Kurs Neurobiofeedbacku
- Ukończony Kurs Neurorozwojowa diagnostyka i rehabilitacja niemowląt i dzieci starszych- moduł Podstawowy i rozwijający
- Ukończony kurs instruktorski masażu Shantala dla niemowląt
- Ukończone Szkolenie : Obiektywna ocena pacjenta z wykorzystaniem EMG, treningu funkcjonalnego, platform stabilometrycnych i izokinetyki
- Kurs neurologia dziecięca
Motto, ulubiony cytat:„W młodości studiujemy dorosłych, aby osiągnąć mądrość. W dorosłości studiujemy dzieci, aby zrozumieć, czym jest szczęście.„
Peter Rosegger
Psycholog:
dr n. hum. Aleksandra Bednarek-PauszekFilmy
Galeria