Rejestracja na konsultacje prowadzone przez kierownika Pracowni Radiologii Zabiegowej dr n. med. Grzegorza Medera w celu omówienia sposobu leczenia oraz ustalenia terminu zabiegu odbywa się telefonicznie - zapraszamy do kontaktu z sekretariatem.
Kontakt telefoniczny do sekretariatu Pracowni Radiologii Zabiegowej - 523655364
Co to jest tętniak mózgu?
Tętniakiem nazywa się nieprawidłowe uwypuklenie ściany naczynia tętniczego. Uwypuklenie może dotyczyć pełnego obwodu ściany naczynia na pewnym jego odcinku lub może występować w formie worka wychodzącego z niewielkiej części ściany naczynia.
W większości przypadków tętniaki wewnątrzczaszkowe nie powodują żadnych objawów. W związku z tym zazwyczaj wykrywane są przypadkowo:
- w trakcie wykonywania badań obrazowych głowy z powodu podejrzewanej innej choroby,
- u osób spokrewnionych z pacjentami, u których zdiagnozowano tętniaka mózgu
Największym zagrożeniem związanym z obecnością tętniaka jest jego pęknięcie. Przerwanie ściany tętniaka powoduje wynaczynienie krwi i powstanie krwotoku podpajęczynówkowego, rzadziej krwiaka śródmózgowego. Przypadki pęknięcia tętniaka są stanem zagrożenia życia i powinny być niezwłocznie diagnozowane przy pomocy tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego lub angiografii.
W przypadku pęknięcia tętniaka mózgu i wystąpienia krwawienia pierwszym objawem , który opisują pacjenci jest „najgorszy ból głowy w życiu”, po którym często następują nudności i wymioty. Może wystąpić również podwójne widzenie, sztywność karku lub utrata przytomności.
Leczenie tętniaków mózgu może odbywać się dwoma sposobami:
- przy pomocy klipsowania wykonywanego przez neurochirurga po usunięciu fragmentu kości czaszki i dotarcia do miejsca krwawienia „od zewnątrz”,
- poprzez zabieg zabieg wewnątrznaczyniowy, gdzie drogą nakłucia tętnicy udowej lub promieniowej lekarz neuroradiolog zabiegowy poruszając się specjalnym oprzyrządowaniem dociera do tętniaka jest on zabezpieczany „od wewnątrz” przy pomocy różnych metod (spiral, stentów, implantów) – taki zabieg nazywany jest embolizacją. Dzięki leczeniu wewnątrznaczyniowemu czas zabiegu i rekonwalescencji jest zwykle krótszy dlatego jest ono obecnie w wielu ośrodkach preferowaną metodą. Oba rodzaje leczenia wykonywane są w znieczuleniu ogólnym, potocznie nazywanym narkozą. Zabiegi wewnątrznaczyniowe w szczególnych przypadkach można wykonać również w znieczuleniu miejscowym.
Więcej informacji o Pracowni Radiologii Zabiegowej