Dofinansowanie realizacji inwestycji pn. „Przebudowa i modernizacja Zakładu Mikrobiologii”
Informacje o dotacji
- Nazwa zadania
- Dotacja celowa na dofinansowanie realizacji inwestycji pn. „Przebudowa i modernizacja Zakładu Mikrobiologii”.
- Nr umowy
- DOI/SK/85112/6220/11/2023/1124, Aneks Nr 1 i Aneks Nr 2
- Instytucja dotująca
- Ministerstwo Zdrowia
- Beneficjent
- Szpital Uniwersytecki Nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy
- Realizacja zadania
- od 25 września 2023 r. do 31 grudnia 2024 r.
- Podpisanie umowy
- 25 września 2023 r.
- Wartość zadania
- 2 367 008,48 zł
- Wartość
dofinansowania
(dotacja celowa):
2 255 408,12 zł
Głównym zadaniem inwestycji jest przebudowa i modernizacja istniejącego Zakładu Mikrobiologii dla potrzeb optymalizacji powierzchni i technicznego dostosowania poszczególnych pracowni mikrobiologicznych do eksploatacji nowoczesnych urządzeń diagnostycznych, oraz dostarczenie i montaż niezbędnego do ich funkcjonowania wyposażenia. Zakład Mikrobiologii znajduje się w parterowym budynku nr 5.
Zakres zadania objął:
1. Przebudowa i modernizacja Zakładu Mikrobiologii umożliwi postęp diagnostyki mikrobiologicznej poprzez wprowadzanie nowych metod diagnostycznych, a także nowych badań. Jest to związane z koniecznością dostosowania obecnej infrastruktury do zmieniających się potrzeb i obowiązujących przepisów. Coroczny systematyczny wzrost liczby wykonywanych badań mikrobiologicznych wiąże się z zakupem większej ilości odczynników, które muszą być przechowywane w określonych warunkach. Sprzęt chłodniczy, cieplarki i odczynniki zajmują coraz większą powierzchnię użytkową laboratorium, co automatycznie zmniejsza ilość miejsca do pracy. Ostatnio z środków MZ udało się pozyskać nowoczesny sprzęt do identyfikacji drobnoustrojów, wykorzystujący metody spektrometrii mas (MALDI TOFF), czekamy także na dwa kolejne systemy diagnostyczne, które będą wymagały zmiany funkcji i przeznaczenia istniejących pomieszczeń, a ciągła automatyzacja mikrobiologicznych metod diagnostycznych niesie za sobą potrzebę wdrażania kolejnych systemów. Pojawianie się nowych zagrożeń epidemiologicznych i wdrażanie metod pozwalających na ich identyfikację, wymusza na laboratoriach stworzenie specjalnych warunków pozwalających na diagnostykę tych patogenów. Stały rozwój Zakładu wiąże się ze wzrostem zatrudnienia wyspecjalizowanego personelu, dla którego niezbędne jest także odpowiednie zaplecze pracowniczo- socjalne.
2. Zakup komputerów – 4szt. oraz mebli laboratoryjnych.
Planowane efekty medyczne uzyskane w wyniku realizacji inwestycji:
- Skrócenie czasu leczenia poprzez możliwość zastosowania właściwego trybu postępowania na możliwie najwcześniejszym etapie zaawansowania choroby. Minimalizowanie skutków ubocznych. Zmniejszenie powikłań, ograniczenie lekooporności pacjenta.
- Poprawa efektywności leczenia poprzez skrócenie diagnostyki mikrobiologicznej. Umożliwienie szybkiego wdrożenia celowanych i skutecznych (sprawdzonych dla danego przypadku antybiotykoterapii). Skrócenie czasu pobytu pacjenta. Zwiększenie ilości, a więc także dostępności do usług. Zmniejszenie liczby powikłań. Zmniejszenie kosztów leczenia.