"Brązowy Stetoskop" dla naszej Poradni Laktacyjnej

W tegorocznym plebiscycie Expresu Bydgoskiego "Złoty Stetoskop", w kategorii "poradnie", trzecie miejsce wywalczyła funkcjonująca w naszym Szpitalu Poradnia Laktacyjna. Warto dodać, iż przyznanie "Brązowego Stetoskopu" Poradni Laktacyjnej zbiega się z obchodzonym, od 26 maja do 1 czerwca, Światowym Tygodniem Promocji Karmienia Piersią.

W naszym Szpitalu jako jednej z nielicznych placówek kładzie się duży nacisk na udzielanie specjalistycznych porad laktacyjnych zarówno pacjentkom Kliniki Położnictwa jak i Poradni Laktacyjnej.

Wiele kobiet, pozbawionych fachowej pomocy, napotykając na problemy związane z laktacją, rezygnuje z karmienia piersią. Żaden sztuczny pokarm nie jest tymczasem w stanie zastąpić pokarmu matki. Badania już dawno dowiodły, że dzieci karmione piersią rozwijają się lepiej zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym, a między matką i potomstwem nawiązuje się w tym okresie szczególna więź. Dlatego tak ważne jest, aby promować karmienie piersią, ale przede wszystkim wspierać kobiety, które tego chcą.

Mimo, że porady laktacyjne nie znalazły miejsca w "koszyku świadczeń zdrowotnych" NFZ i są tym samym działalnością deficytową, Dyrekcja naszego Szpitala zdecydowała o kontynuowaniu pracy Poradni Laktacyjnej, ze względu na dużą potrzebę społeczną na tego typu świadczenia. Od wielu lat, przy Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr J.Biziela funkcjonuje Poradnia Laktacyjna, w której pracuje Międzynarodowy Konsultant Laktacyjny mgr Janina Fałkowska.

To w głównej mierze dzięki zaangażowaniu w pomoc młodym mamom chcącym karmić swoje dzieci piersią, w roku 2009 otrzymaliśmy prestiżowy tytuł WHO i UNICEF "Szpital Przyjazny Dziecku".