10 lat zabiegów wewnątrznaczyniowych w Klinice Chorób Naczyń i Chorób Wewnętrznych Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. Jana Biziela w Bydgoszczy

3 marca 2017 r., w Sali Audytoryjnej naszego Szpitala, odbyło się spotkanie poświęcone 10-leciu zabiegów wewnątrznaczyniowych. Organizując jubileusz, zespół angiologów SU nr 2 chciał przybliżyć wszystkim zaproszonym gościom obraz tej stosunkowo młodej dziedziny medycyny, ale przede wszystkim podziękować osobom, dzięki którym udało się stworzyć w naszym szpitalu Klinikę Chorób Naczyń i Chorób Wewnętrznych - największy ośrodek regionalny w dziedzinie zabiegów wewnątrznaczyniowych na tętnicach kończyn dolnych i tętnicach szyjnych.

Zabiegi wewnątrznaczyniowe są sposobem leczenia chorób naczyń krwionośnych poprzez ich nakłucie i wprowadzenie tą drogą narzędzi umożliwiających korektę nieprawidłowości. Przez lata rozwoju tychże technik medycznych stały się one dominującym sposobem zabiegowego leczenia naczyń krwionośnych. W porównaniu do klasycznych metod chirurgicznych, oferują one zazwyczaj mniejszą inwazyjność, mniejsze ryzyko powikłań i szybszą rekonwalescencję pacjenta. Globalne koszty leczenia wewnątrznaczyniowego są również niższe niż klasycznego, "otwartego" leczenia naczyń.

W grudniu 2006 roku zespół angiologów obecnej Kliniki Chorób Naczyń i Chorób Wewnętrznych Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. J. Biziela w Bydgoszczy wykonał swój pierwszy zabieg metodą wewnątrznaczyniową.

W ciągu 10 lat pracy zespołu udało się stale rozwijać oferowane możliwości leczenia zabiegowego, nie zaniedbując przy tym naczyniowego leczenia zachowawczego. Powstała, w toku tej pracy, Klinika Chorób Naczyń i Chorób Wewnętrznych stała się największym ośrodkiem regionalnym w dziedzinie zabiegów wewnątrznaczyniowych na tętnicach kończyn dolnych i tętnicach szyjnych. Stale poszerzany jest tu zakres wykonywanych zabiegów. Przykładami są zabiegi interwencyjnego leczenia ostrej, centralnej zakrzepicy żylnej, przewlekłej, pozakrzepowej niedrożności żył centralnych, naprawy dializacyjnych przetok tętniczo- żylnych, embolizacji żylaków żył jajnikowych oraz tętniaków. Codzienna praca lekarska zaowocowała także powstaniem wielu projektów i opracowań naukowych.