Bydgoskie Warsztaty Endoskopowe - kamica układu moczowego.

Pod koniec października, w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy, po raz kolejny odbyły się warsztaty szkoleniowe dotyczące małoinwazyjnych technik operacyjnych.

Zespół Oddziału Urologii Laparoskopowej, Ogólnej i Onkologicznej oraz zaproszeni operatorzy przygotowali i przeprowadzili szkoleniowe zabiegi usuwania złogów z nerek i moczowodów technikami PCNL (technika przezskórna), URS (technika ureteroskopii) i RIRS (technika ureterorenofiberoskopii).

Kamica układu moczowego dotyczy do 20% populacji. "Atak" kolki nerkowej jest jednym z najsilniejszych bólów występujących u człowieka, zmusza do przerwania pracy potencjalnie zdrowej dorosłej osoby i na ogół wymaga interwencji medycznej. Współczesny rozwój technologii pozwala na skuteczne usunięcie złogów z zastosowaniem małoinwazyjnych metod, bez konieczności wykonywania rozległych operacji. Ponad 70% kamieni u dorosłych może być skutecznie leczonych metodą bezinwazyjną z zastosowaniem fali uderzeniowej generowanej pozaustrojowo (ESWL). Pozostałe 30% złogów można usunąć stosując techniki małoinwazyjne PCNL, RIRS, URS. Laparoskopowe lub otwarte chirurgiczne usunięcie kamieni stosuje się obecnie jedynie w szczególnych przypadkach.

Wszystkie w/w metody są dostępne i z powodzeniem stosowane w naszym Szpitalu.
W warsztatach uczestniczyło 24 lekarzy urologów z całej Polski. Goście mieli okazję obserwować wykonywane przez ekspertów zabiegi usuwania kamieni z nerek i moczowodów, krok po kroku, podczas bezpośrednich transmisji "live" z  sal operacyjnych szpitala. Interaktywna łączność z operatorami umożliwiała zadawanie pytań i komentowanie na bieżąco najciekawszych etapów operacji. Ponadto przygotowane zostały specjalne trainagery oraz wykonane na drukarkach 3D modele układu kielichowo miedniczkowego umożliwiające uczestnikom warsztatów próbę samodzielnego wykonania najtrudniejszych etapów operacji z użyciem specjalistycznego instrumentarium.

Warsztaty odbywały się pod patronatem Sekcji Endourologii Polskiego Towarzystwa Urologicznego w ramach "Bydgoskich Warsztatów Endoskopowych".

Koncert z Różą - arie i pieśni "Człowiek i harmonia".

Arie i pieśni
W dniu 07.11.2017 r. o godz. 1330 serdecznie zapraszamy pacjentów oraz pracowników Szpitala do Sali Audytoryjnej, na kolejny darmowy koncert z cyklu "Koncerty z różą".

Tytuł: Arie i pieśni "Człowiek i harmonia".
Kierownictwo muzyczne, prowadzenie, scenariusz oraz śpiew: dr hab. szt. muz. Wojciech Pospiech, prof. UMK
Organizacja terapeutyczna: dr n. med. Wanda Korzycka-Wilińska, mgr Joanna Czarnowska, mgr Mariola Drzewowska, mgr Marlena Kujawska

Wieloletni plan rozbudowy i modernizacji Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. J. Biziela

25 października do Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. J. Biziela dotarła wspaniała wiadomość. - Sejmowa komisja zdrowia pozytywnie zaopiniowała dofinansowanie placówki i zdecydowała o objęciu jej wieloletnim planem inwestycyjnym. Na rozbudowę i modernizację Szpitala zarezerwowano w budżecie państwa kwotę 365 mln zł.

30 października podczas spotkania Zarządu Szpitala z Panem Posłem Tomaszem Latosem, władzami Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, członkami Rady Społecznej Szpitala, przedstawicielami mediów oraz pracownikami, zaprezentowany został szczegółowy zakres planowanej inwestycji.

W ramach wieloletniego planu inwestycyjnego powstanie m.in. nowy budynek, w którym usytuowane zostaną: Klinika Hematologii i Chorób Rozrostowych Układu Krwiotwórczego, Klinika Foniatrii i Audiologii z Oddziałem Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej z Pododdziałem Chirurgii Szczękowej, Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Oddział Kliniczny Rehabilitacji, Blok Operacyjny, Dział Sterylizacji i Dezynfekcji, Archiwum, Sale dydaktyczne dla studentów, Zaplecze administracyjno-gospodarczo-techniczne,. Na dachu nowego budynku zaplanowano również budowę lądowiska dla helikopterów medycznych.

Kolejnym zakresem inwestycji będzie modernizacja usytuowanych w istniejących już budynkach klinik i oddziałów, pomieszczeń diagnostyczno-zabiegowych, infrastruktury technicznej oraz Kuchni Szpitalnej.

Dni Krwi Pępowinowej

W dniach 23-25 października Klinika Położnictwa, Chorób Kobiecych i Ginekologii Onkologicznej SU nr 2 im. dr. J. Biziela uczestniczyła w akcji społecznej pt. „Zostań Dawcą Krwi Pępowinowej” prowadzonej przez Polski Bank Komórek Macierzystych, w ramach Światowego Dnia Krwi Pępowinowej.

Pacjentki rodzące w tym czasie w naszym Szpitalu miały możliwość przekazania krwi pępowinowej do banku publicznego, na cele społeczne. Wcześniej mogły porozmawiać z konsultantką medyczną PBKM, aby uzyskać wszelkie informacje na temat przechowywania krwi pępowinowej zarówno w celach prywatnych jak i społecznych.

Projekt ma na celu zwiększenie w Polsce zasobów krwi pępowinowej stanowiącej alternatywę dla szpiku, a tym samym wzrost liczby przeszczepień komórek macierzystych i uratowanie życia wielu oczekującym na przeszczepienie.

Komórki macierzyste to pierwotne komórki o unikatowych zdolnościach do przekształcania się we wszystkie komórki organizmu oraz mające olbrzymi potencjał do samoodnowy i namnażania się. Pozwala to wykorzystywać je do odbudowy lub zastępowania uszkodzonych komórek, a tym samym do leczenia wielu poważnych chorób hematologicznych, onkologicznych, metabolicznych oraz immunologicznych.

Koncert z Różą - Utwory Terapeutyczne Maryjne

Utwory Terapeutyczne Maryjne
W dniu 17.10.2017 r. o godz. 1330 serdecznie zapraszamy pacjentów oraz pracowników Szpitala do Sali Audytoryjnej, na kolejny darmowy koncert z cyklu "Koncerty z różą".

Tytuł: "Utwory Terapeutyczne Maryjne".

«     35    36    37    38    39    40    41    42    43    44    45    46    47    48    49    50    51     »