Rajd rowerowy z okazji Europejskiego Dnia Profilaktyki Udarowej.

14 maja obchodziliśmy Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej. Z tej okazji Stowarzyszenie Udarowcy-Liczy się wsparcie zorganizowało rekreacyjny przejazd rowerowy na trasie Plac Wolności Bydgoszcz – Plac przy ul. J. Styki – Fordon.
Jednym z Partnerów wydarzenia był Szpital Uniwersytecki nr 2 im. dr J. Biziela.

Nasz Szpital wiodącym ośrodkiem w Polsce pod względem ilości wykonywanych trombektomii mechanicznych

W dniu 7 maja, podczas ogólnopolskiej konferencji neurologicznej, Konsultant Krajowy z dziedziny neurologii prof. dr hab. Agnieszka Słowik przedstawiła statystykę dotyczącą leczenia udarów mózgu w Polsce.

Z opublikowanych danych wynika, że Centrum Interwencyjnego Leczenia Udarów Mózgu Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. J. Biziela w Bydgoszczy w roku 2021 wysunęło się w kraju na prowadzenie w zakresie leczenia udarów mózgu metodą trombektomii mechanicznej.

Ośrodek wykonuje zabiegi dla populacji 2 mln mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego, chorzy trafią do naszego Szpitala z 13 Oddziałów Udarowych, pojedyncze osoby spoza, m.in. z Piły i Poznania. 80% chorych kierowanych na zabieg trafia do naszej placówki z innych ośrodków.

Cieszymy się, że mimo pandemii COVID-19 oraz trudnej sytuacji w województwie wynikającej z zamykania oddziałów udarowych (co spowodowało konieczność udzielania pomocy również chorym nie kwalifikującym się do leczenia TM i obłożeniem Kliniki wykraczającym poza ilość łóżek) udało się w naszym Szpitalu udzielić świadczenia ratującego życie, jakim jest trombektomia mechaniczna, tak dużej liczbie chorych.

W Polsce na udar zapada rocznie około 90 tys. osób.

Zdarzenia masowe – ćwiczenia symulacyjne w OKMR

25 kwietnia Oddział Kliniczny Medycyny Ratunkowej naszego Szpitala współorganizował ćwiczenia symulacyjne ze zdarzenia masowego. Do akcji włączyli się: KMP w Bydgoszczy, Straż Pożarna, LPR, WSPR Bydgoszcz, Toruń, Świecie i Chojnice, CPR Bydgoszcz, Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy, X Wojskowy Szpital Kliniczny w Bydgoszczy oraz studenci Koła Medycyny Ratunkowej CM UMK.

Transport medyczny „poszkodowanych” zapewniła Medycyna dla sportu – Ratownictwo-Transport Medyczny.

Ćwiczenia polegały na symulacji groźnego wypadku drogowego z udziałem autobusowego wiozącego studentów oraz dwóch samochodów – osobowego i dostawczego.

Akcja była doskonałą okazją do sprawdzenia w praktyce skuteczności współpracy i koordynacji działań uczestniczących w niej jednostek.

Wizyta Wiceministra Zdrowia Waldemara Kraski

20 kwietnia, podczas wizyty w Bydgoszczy, nasz Szpital odwiedził Wiceminister Zdrowia Waldemar Kraska. Panu Ministrowi towarzyszyli: Poseł na Sejm RP, Przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia Tomasz Latos, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz oraz Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału NFZ Jan Gessek.

Po spotkaniu z Zarządem Szpitala goście udali się na plac budowy nowego budynku placówki, alby zobaczyć postępy w realizacji „Wieloletniego programu medycznego – rozbudowa i modernizacja Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. J. Biziela w Bydgoszczy”.

Pod koniec wizyty Pan Minister odwiedził również Oddział Kliniczny Medycyny Ratunkowej.

Dary dla ukraińskich dzieci urodzonych w naszym Szpitalu

Urząd Marszałkowski w Toruniu przekazał Klinice Położnictwa, Chorób Kobiecych i Ginekologii Onkologicznej naszego Szpitala dary pochodzące z pomocy humanitarnej z zagranicy, a dokładnie Wielkiej Brytanii, dla rodzących się tutaj niemowląt, których mamy przybyły do Polski z Ukrainy uciekając przed wojną. W paczkach z prezentami znajdują się m.in. pieluchy, kosmetyki, butelki, śpioszki, kocyki, zabawki dla niemowląt, a nawet wózki.

Warto wspomnieć, że już wcześniej młode mamy z Ukrainy mogły liczyć na szczególną opiekę i wsparcie ze strony pracowników Kliniki.

«     5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21     »